3 fakty o kawie, znasz?

Kawowiec to krzew, wiecznie zielony, dzięki któremu możemy otrzymać nasiona. Owe nasiona to właśnie kawa. Kawę określa się jako jedną z najpopularniejszych używek na świecie. Wyróżniamy różne rodzaje kaw: mielone, ziarniste, rozpuszczalne, bezkofeinowe. Jednak dziś nie o tym. Dziś przedstawię Ci 3 fakty o kawie, dzięki którym zaczniesz ją pić!

Fakt 1. Kawa poprawia koncentrację

Budzisz się rano po 2h snu. Jesteś zmęczony, zły, nie wiesz od czego zacząć. Nic bardziej prostszego – zacznij o wypicia kawy. Kofeina pomoże Twojej głowie, a w zasadzie organowi, który jest w niej się znajduje (mózg), wrócić do normalnego funkcjonowania, gdy jeszcze działa wolniej niż zwykle. Ożywcze działanie kawy trwa od 15min do 1h. Dlatego warto rano sięgnąć po kawę, aby dzień rozpocząć dobrze.

Fakt 2. Kawą nie popijaj leków

Ileż to razy jeszcze śniadanie, pijesz kawę i musisz połknąć suplementy czy inne leki. Jesteś jednak zbyt leniwy, aby wstać i nalać sobie szklankę wody. Co robisz? Popijasz leki kawą. Nie rób tego więcej! W kawie dowiem znajdują się substancje, które mogą powodować lepsze lub gorsze działanie leków. Kawa również obniża wchłanianie żelaza. Z kawą nie należy łączyć preparatów magnezu i wapnia, antybiotyków i innych leków. Szklanka wody jest w tym przypadku zdecydowanie lepszym wyborem.

Fakt 3. Kawa chroni przed rakiem piersi

Kawa zawiera fitozwiązki takie jak kofeina, diterterpeny, kwasy fenolowe (chlorogenowy,chinowy), dzięki którym można zminimalizować ryzyko rozwoju raka piersi. Zmniejszają również stan zapalny oraz neutralizują kancerogeny. Dzięki fitozwiązkom komórki nowotworowe mogą się same niszczyć, jak również spowalniać wzrost guza.

3 fakty o kawie a może więcej?

Można znaleźć więcej niż tylko wymienione przeze mnie 3 fakty o kawie. Dla mnie kawa to życie. Nie wyobrażam sobie, abym dnia nie rozpoczęła bez kawy. Tyle słyszy się o mitach nt. kawy. Słyszysz, że jest szkodliwa, że nie powinno się jej pić zbyt dużo. Ale….

Wszystko co w nadmiarze nam szkodzi. Czyż nie? Dlatego nie należy wypijać codziennie 20 filiżanek kawy, ale 3 dlaczego nie? Ja piję 3 kawy dziennie. Czasem 2 albo 4. Kawa pozwala mi się rano obudzić a później funkcjonować. Chociaż z drugiej strony… Nie, nie ma drugiej strony.

Pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. Takie drobne czynności, które wykonujemy codziennie. TAK NAWET PICIE KAWY. To może być Twoja chwila oddechu w trakcie dnia. Nie ważne, że często przy dzieciach pijesz ją zimną. Ale jeśli wypijesz 3 łyki ciepłej kawy to już lepiej spojrzysz na swoje pociechy. Poczujesz więcej sił, energii do dalszego działania.

Jeśli masz więcej czasu i lubisz do kawy coś przekąsić słodkiego, zapraszam Cię po pyszne przepisy.

Pij kawę, niech to będzie ta chwila w ciągu dnia dla Ciebie. Nawet jeśli ma trwa 3 sekundy. Pamiętaj będzie tylko Twoja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *