5 mitów ciążowych, które rozbawiły mnie do łez!

Ciąża. 9 miesięcy nosisz pod sercem swoje dziecko. Starasz się jak możesz, a na każdym kroku słyszysz, że tego wolno, a tego nie. Powinnaś zrobić to, zachować się tak a nie inaczej. Przecież to jest złe dla dziecka. Ale tak robić to grzech w ciąży… Jakiś czas temu pisałam o micie związanym z farbowaniem włosów w ciąży. Dziś przedstawię Ci 5 mitów ciążowych, które rozbawiły mnie do łez!

Masz ochotę na słodkie – urodzisz dziewczynkę, na słone będzie chłopiec.

Ha, uwielbiam ten mit. Mam dwie córki. W obu ciążach na początku wręcz odrzuciło mnie od słodyczy. Nie mogłam na nie patrzeć, wąchać. Mogły dla mnie nie istnieć. Tak samo z kawą. Przez pierwsze tygodnie nie czułam potrzeby picia kawy. Masz ochotę na słone w ciąży? To jedz. Smacznego. Organizm sam pokazuje Ci co potrzebujesz. Nie oznacza to, iż urodzisz chłopca.

Mała ilość alkoholu nie zaszkodzi dziecku.

Nigdy, ale nigdy w to nie wierz. Alkohol jest szkodliwy. Wiem, że czasem ma się ochotę na lampkę wina. Jednak czy jak jej nie wypijesz w ciąży to się coś stanie? Lepiej zjedz owoc lub warzywo. Napij się już tej kawy. Alkoholu absolutnie NIE. Nie istnieje coś takiego jak czerwone wino jest dobre na serce. Szczególnie w ciąży.

Jeśli miałaś pierwsze cięcie cesarskie to druga ciąża zakończy się tak samo.

Ten mit jeszcze niedawno był bardzo powszechny. Ba często nawet zachęcano kobiety, że po co mają się męczyć. Miałaś cesarkę to teraz co za problem. Będzie druga. Unikniesz bólu. Szkoda tylko, że nikt nie pamięta o tym co jest po cięciu. O ograniczeniach po zakończeniu ciąży. O tym, że musimy zająć się dwojgiem dzieci. Dlatego jeśli tylko zdrowie Ci pozwala to próbuj rodzić naturalnie. Ja gdybym mogła zmienić mój pierwszy poród to wybrałabym naturalny, a nie poprzez cięcie… Człowiek uczy się całe życie…

Powinnaś jeść za dwoje.

Ale jak jeść kiedy już nie możesz? Wcale nie musisz jeść za dwoje. Pierwszą i nadrzędną zasadą jest – ZDROWO się odżywiaj. Nie jedz podwójnie. Pamiętam jak położna mówiła, na talerzu ma być kolorowo. To samo dotyczy witamin w ciąży. W pierwszej ciąży łykałam regularnie, w drugiej tylko kwas foliowy. Różnicy w wynikach badań nie było w ogóle. Jeśli coś będzie nie w porządku to na pewno lekarz zleci odpowiednią suplementację. A tymczasem – ZDROWO się odżywiaj. Smacznego!

Nie kupuj nic dziecku dopóki się nie urodzi.

Tak. A ciekawe kto to zrobi za Ciebie po porodzie? Kto złoży wózek? Kto wypierze wszystkie ciuszki? Mama, teściowa, mąż, partner? A może starsze dziecko? Poza tym przygotowanie wyprawki dla dziecka nie oznacza, że wydarzy się jakieś nieszczęście. Prawdę mówiąc nie wiesz co czeka Cię po porodzie. Życie pisze różne scenariusze. Warto przygotować się chociaż na jeden z nich.

Mity ciążowe, które rozbawiły Cię do łez.

Mitów oczywiście jest dużo więcej. Ja wybrałam 5 mitów ciążowych, z którymi się spotkałam w czasie ciąży. Zdrowe podejście do ciąży a później wychowania jest jedynie słuszne. Słuchaj swojej intuicji a jak masz wątpliwości to zawsze możesz się poradzić. Lekarz, mąż, mama – na pewno będą znać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

A Ty jakie znasz mity ciążowe, które do dziś pamiętasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *