co i jak mówisz przy dziecku ma swoje konsekwencje.

co i jak mówisz dziecku

Zaskoczona jak mówi Twoje dziecko? Zastanawiasz się skąd Twoje dziecko zna słownictwo, którym posługują się teoretycznie dorośli? Przecież Ty się pilnujesz. Uważasz na to co i jak mówisz przy dziecku. A jednak dziecko mówi jak mówi…

dziecko chłonie wiedzę

Dzieci uczą się nieustannie. To co widzą, słyszą “kodują” w swoich głowach, by później móc z tego korzystać. Najbardziej zaskakuje mnie to, iż dzieci powtarzają nasze słowa w momentach do tego najbardziej odpowiednich. Czasem nawet już nie pamiętam, że użyłam w danej sytuacji konkretnego sformułowania, a dziecko pamięta. I co więcej go używa!

Dzieci też doskonale naśladują nasz sposób mówienia. Czy to krzyczymy, czy mówimy w złości. Potrafią doskonale imitować konkretny wyraz, sformułowanie. Sama jestem zaskoczona spostrzegawczością mojego dziecka. Patrzę na nią i słyszę siebie, jak w złości wypowiadam dane słowo (nie zawsze jest to przekleństwo).

zwracaj uwagę co i jak mówisz dziecku

Ale też nie bój się zwracać uwagi innym jak mówią przy Twoim dziecku. Dlaczego inny mogą przeklinać, a Ty później musisz poradzić sobie z problemem? Jest fair, że ktoś po imieniu i nazwisku opowiada o kimś źle, a Twoje dziecko przy najbliższej okazji powtarza owe usłyszane słowa tej osobie, ale przy Tobie? Kto wtedy czuje wstyd?

Nie bój się walczyć o swoje dziecko. Mów innym jak mają się zwracać do Twojej pociechy. Mów innych jak mają rozmawiać między sobą. Jakie tematy można a jakich nie powinno poruszać się przy dziecku. Dlaczego tylko Ty masz się starać? Inni też mogą.

jednak nie zawsze się da…

i owszem. Zgadzam się. Nie zapanujesz nad tym, jak Twoje dziecko zachowuje się w przedszkolu/szkole, ani jak inne dzieci się odzywają. Jednak po przedszkolu/szkole możesz porozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć, tłumaczyć i jeszcze raz tłumaczyć, że tak nie powinno się zwracać.

Spotkałam się też z opinią, żeby nie zwracać uwagi na to jak dziecko mówi, a szczególnie jak klnie, czy wypowiada niewłaściwe słowa. I mam do tego mieszane uczucia. Bo ja zawsze tłumaczę dziecku, że to jest niewłaściwe. Pytam jak by się czuło, gdyby ktoś o nim tak powiedział. A jeśli widzę, że dziecko mnie “testuje” to wtedy już uwagi nie zwracam.

A jak jest u Ciebie Mamo?

Pamiętaj, że masz wpływ na to, jak może mówić Twoje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *