Czy wiesz jakie przedszkole wybrać dla Twojego dziecka?

Mamy luty. W marcu rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli. Wielu rodziców zastanawia się do jakiego przedszkola zapisać dziecko. Nierzadko jest to dylemat, który pozostaje z nami jeszcze długo po podjęciu ostatecznej decyzji. Poniżej porównam przedszkola prywatne i publiczne, być może ułatwię a może jeszcze bardziej utrudnię wybór.

Plusy i minusy przedszkola prywatnego

Przedszkole prywatne ma jedną ogromną wadę. Czesne. Jest to największa wada jaką znajduję. Niejednokrotnie są to koszty, na które niektórzy rodzice nie mogą sobie pozwolić. Owszem są dopłaty do placówek prywatnych, aczkolwiek nadal są one za niskie. Kolejny minus to zazwyczaj wyższe opłaty za wyżywienie. Zwrócę również uwagę na to, iż w razie nieobecności nie są odpisywane opłaty za pobyt.

Inne wady? Możemy ich mnożyć w zależności, do jakiej konkretnie placówki chcemy zapisać naszą pociechę. Możemy mieć pretensje do wszystkiego. Ja jednak chciałabym się skupić na ogólnych czynnikach, które zauważyłam. Dla mnie ogólny koszt miesięczny to jedyna i podstawowa wada przedszkoli prywatnych.

Do zalet myślę, że możemy zaliczyć różnorodność zajęć prowadzonych i realizowanych przez przedszkole. Warto pokreślić, że za prawie wszystkie nie musimy dodatkowo płacić, gdyż jest to już ujęte w czesnym. Materiały edukacyjne, które są wykorzystywane podczas zajęć również są ujęte w czesnym. Mamy duży wybór zajęć dodatkowych np. szachy, karate, judo. Nauczyciele pamiętają również, aby zabierać dzieci na spacery.

Wady i zalety przedszkola publicznego

Największym minusem jest brak możliwości indywidualnej pracy z dzieckiem na co dzień. Nie myl ze specjalistycznymi zajęciami. Mam na myśli pracę z dzieckiem na bieżąco, gdy nauczyciel zauważy, że jest problem. Brak przepływu informacji. Na początku było ważne dla mnie takie błahe informacje jak: ile czasu spała w przedszkolu oraz czy zjadła obiad. Za prawie każde zajęcia dodatkowe czy wyjścia trzeba uiścić dodatkową opłatę. Należy wykupić książki, aby dzieci mogły pracować i się uczyć.

Do zalet zaliczę na pewno czesne. Jest zdecydowanie niższe niż w prywatnym. Każda nieobecność jest odliczana. Koszt wyżywienie też jest znacznie mniejszy. Dzieci mają organizowane przeróżne zajęcia dodatkowe. Z okazji większych świąt, np. Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka, przygotowywane są przedstawienia. Latorośle nasze mają język angielski, niemiecki. Wychodzą na spacery, plac zabaw.

A co z nauczycielkami?

Pozwólcie, że nauczycielek nie będę oceniać, bo to sprawa bardzo indywidualna. Każde przedszkole może mieć zróżnicowaną kadrę. Jedna Pani będzie super, a do drugiej będziemy mieć zastrzeżenia. Z drugiej jednak strony to właśnie kadra nauczycielska ma bardzo dużą rolę w tym jak będzie odbierane przedszkole. Tak samo nie mnie oceniać ilość nauczycieli przedszkola na ilość dzieci w grupie, bo to reguluje ustawa.

Wybieram przedszkole…

Ciężko jest wybrać dobre przedszkole dla naszego dziecka. Jeśli nie zdobędziemy sami doświadczenia, nie będziemy mogli wyrobić sobie zdania. Usłyszymy, że dane przedszkole jest genialne. Po wysłaniu do niego dziecka, okaże się jednak, że nie jest genialne jak nam się wydawało. Przy wyborze przedszkola warto kierować się bliskością miejsca zamieszkania bądź pracy. Warto wziąć również pod uwagę finanse.

Dzisiejsze realia jednak nie są tak dobre, aby tylko wybierać pomiędzy przedszkolem prywatnym czy publicznym. Często zdarza się, że do przedszkola publicznego nasza pociecha się nie dostanie, bo brak miejsc. Albo dostanie się, ale do takiego na drugim końcu miasta, gdzie nie uczęszczacie. Warto mieć zatem wybrane 3 przedszkola publiczne a w razie niepowodzenia znaleźć przedszkole prywatne. Pamiętaj, że o słuszności swojej decyzji w wyborze przedszkola możesz przekonać się dopiero jak Twoje dziecko pójdzie do szkoły. A może nawet wtedy nie będziesz pewny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *