Doceń to co masz obok siebie. Dziś!

doceń to co masz

Śmierć – zmienia życie o 180 stopni. Choroba – ciężka, zmienia życia chorego i najbliższego otoczenia. Szczęście – chwila która trwa, a za moment już nie potrafisz tego docenić. Błąd. Zatrzymaj się. Rozejrzyj. Doceń to co masz obok. Teraz, w tej minucie, w tej sekundzie. Jutro może być za późno…

Wszystko co najlepsze musi być moje

To co Cię otacza musi być najlepsze. Chodzisz do pracy, zostajesz po godzinach, bo musisz zarabiać. Musisz przecież wyjechać na zagraniczne wczasy, bo tak wypada. Przecież nie możesz być w domu na wakacjach. Remont? Tylko przez firmę zrobiony i to profesjonalną! Ja nie mam czasu, jestem zmęczony…

Muszę mieć tylko najlepsze rzeczy. Moje dzieci muszą mieć najnowsze gadżety, najmodniejsze ciuchy i artykuły szkolne. A ja muszę awansować, a później przecież pracować więcej, bo szef ma nienormowany czas pracy. Nie jestem zadowolony z życia. Jeszcze nie. Może kiedyś.

Gdy już będę najlepszy, to wtedy usiądę i odpocznę. Mój najnowszy samochód będzie stał w garażu, a ja z dumą będę robił jego fotki i wrzucał do social mediów. Rzecz jasna moim najnowszym smartfonem. Dzieci będą najszczęśliwsze, bo przecież zapewniłem im najnowsze gadżety, najlepsze wakacje.

Znasz tę historię?

Przychodzi dziecko do swojego taty. Pyta się go, czy się z nim pobawi. Ojciec mu odpowiada, że przecież ciężko pracuje, aby mu kupić zabawki, a teraz jest zmęczony i nie ma sił, aby się z nim bawić. Smutne dziecko idzie do swojego pokoju. Za chwilę przychodzi i pyta: “Tato a ile kosztuje Twoja jedna godzina pracy?”. Tato odpowiada, że 100 zł. Dziecko maszeruje do swojego pokoju. Szuka mamy i pyta czy pożyczy mu 20 zł. Mama mu daje o nic nie pytając. Przychodzi do taty i również prosi o 20 zł. Ojciec daje o nic nie pytając. Dziecko wyciąga wtedy 100 zł, wręcza Ojcu i mówi. “Tatuś tutaj mam 100 zł. Czy teraz pobawisz się ze mną godzinę?”

Wszystko co najlepsze nie jest potrzebne, nikomu. Najważniejsze jest to co teraz masz obok. To co możesz zrobić dla bliskiej Ci osoby.

Doceń to co masz!

Dziś jesteś. Jutro może Cię nie być. Dlaczego tak jest, że większość społeczeństwa dopiero w obliczu poważnej choroby zatrzymuje się i spogląda wokół siebie. Potrafisz DZIŚ usiąść i po prostu odpocząć? Włączyć ulubiony serial, otworzyć zapomnianą książkę i zatracić się w lekturze?

Kiedyś usłyszałam albo przeczytałam, w każdym razie tkwi to w moje pamięci mocno, że człowiek dostaje od losu to co jest gotowy znieść. Zastanów się, czy jeśli Twoje życie się zmieni to za czym teraz gonisz będzie najważniejsze? A może najważniejsze będą rzeczy, które masz już teraz. Dziś. W zasięgu swojego wzroku. Wystarczy jedna mała rzecz… Innymi słowy doceń to co masz dziś obok siebie, a nie to co chciałbyś mieć.

Zadaj sobie jedno ważne pytanie, czy w obliczu nagłej śmierci Ty i Twoi bliscy będziecie mogli powiedzieć, że niczego nie żałujecie? Czy dopiero wtedy zaczniecie oglądać się wokół i doceniać to co macie. Jednak wtedy może być za późno.

Komentarz do “Doceń to co masz obok siebie. Dziś!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *