Mój idealny moment na odstawienie dziecka od piersi…

idealny moment na odstawienie dziecka od piersi

Dzieci rosną. Fakt niezaprzeczalny. My stajemy się bardziej dojrzałe. Z każdym dniem Twoje dziecko może i umie coraz więcej. W każdej dziedzinie życia. Karmisz piersią. Zastanawiasz się jak długo karmić? Codziennie czujesz większą presję otoczenia. Szukasz sposobu, by znaleźć złoty środek i wszystkich zadowolić. Poznaj zatem mój idealny moment na odstawienie dziecka od piersi.

Innymi słowy kiedy najlepiej przestać karmić. Najlepiej dla Ciebie i dziecka. Moje dziecię ma już ponad 20mcy. Cały czas ją karmię. Czasem nachodzi mnie myśl, że może już powinnam przestać karmić, ale…

Moje życie – moja sprawa

Najgorzej dla każdej kobiety jest poradzić sobie z presją otoczenia. Ileż można słuchać: Jeszcze karmisz? Przecież to już takie duże dziecko! Wiesz co wtedy odpowiadam? To zależy. Od sytuacji, osoby, która mi to zarzuciła. Czasem nawet nie odpowiadam tylko zmieniam temat albo milczę. Wiesz, że milczenie czasem jest najlepsze. Działa na zasadzie, że coś ktoś mówił?

Powody, dla których karmię

Generalnie chodzi o to, że ja karmię, bo mi tak wygodnie. Nie karmię przecież mojego dziecka przez 24h na dobę. Jak wspomniałam dziecię moje ma już ponad 20 mcy a ja ją dalej karmię. Dostaje wieczorem, tuż przed zaśnięciem pierś, a później w nocy jak się budzi. Wiesz jaka to wygoda, że tylko wstajesz, podnosisz bluzkę a dziecko je a Ty możesz usiąść w fotelu, szybko ją nakarmić i wrócić do łóżka nie rozbudzając się za bardzo?

Drugim powodem, dla którego karmię oprócz wyżej wymienionej wygody, to jednak zdrowie. Przecież się mówi, że mleko matki to najlepsze co może być dla dziecka. Niezależnie od wieku dziecka pokarm dostarcza mu potrzebne składniki odżywcze. Moja córa chorowała, ma osłabioną odporność, więc dlaczego mam przestać ją karmić jak nam to odpowiada?

A trzeci powód – nie tylko ja decyduję, kiedy przestać karmić. Dziecko też może. Bo czym różni się ono ode mnie?

Idealny moment na odstawienie dziecka od piersi

Jest tylko jeden. Następuje wtedy, gdy Twoje dziecko powie NIE. Może niekoniecznie powie, ale wyraźnie Ci to zakomunikuje. Karmienie piersią to dla dziecka jedzenie. Jak się czujesz, gdy ktoś odmawia Ci jedzenia? Zaraz mi powiesz, ale jest mleko MM. A co jeśli dziecku mleko zastępcze nie smakuje? Ty też lubisz jeść wszystko i jesz to co Ci dadzą pod nos?

Jednak, aby nie było, że się wymądrzam. Czasem w życiu dzieje się tak, iż z Twoich powodów zdrowotnych nie chcesz, ale musisz odstawić dziecko od piersi. Niekiedy są to inne powody. Wtedy nie masz wyjścia. Musisz przestać karmić. Koniec kropka.

Ja na chwilę obecną mam to szczęście, że dalej się karminy. Nie widzę siebie ani mojej córy, żebyśmy miały się odstawić. Co więcej, gdy słyszę dobre rady, ale daj jej w nocy wodę… to mnie trafia. Dlaczego? Z powodu, iż mam mądre dziecko. Ona nawet jak śpi powie, że chce am,am(jeść) albo tutu(pić). Jeśli nie śpi a ma na coś ochotę to wyraźnie to komunikuje. Jedzenie piersi jest tylko przed snem. Czasem się zdarza również przed drzemką w dzień.

Czy długie karmienie męczy?

To jeszcze na koniec powiem, że tak i nie. Czasem owszem mam ochotę napić się wina, ale zaraz potem przychodzi myśl, czy bez tego faktycznie nie przeżyję. Z drugiej strony, gdy mała choruje to najlepiej sprawdza się mamine mleko. Jest jedzenie, nawodnienie i przytulanie. Full serwis. Podczas takich kryzysów zdrowotnych właśnie dziękuję, że jeszcze ją karmię. I wiem, że kiedyś nastąpi ten idealny moment na odstawienie dziecka od piersi. Wtedy też się z nim pogodzę.

Tymczasem zamierzam żyć w zgodzie ze sobą i karmić tyle i córa będzie chciała jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *