“JEŚLI ZATĘSKNIĘ” Anna Ficner-Ogonowska

jeśli zatęsknię

Było to moje kolejne spotkanie z twórczością Anny Ficner-Ogonowskiej. Przeczytałam wszystkie jej książki. Każda była ciekawą historią, aczkolwiek ta pozycja urzekła mnie najbardziej. Zapraszam zatem na recenzję “JEŚLI ZATĘSKNIĘ” Anny Ficner-Ogonowskiej.

Informacje ogóle

Premiera książki odbyła się 25.03.2020r. Pozycja ma 656 stron i została wydana nakładem wydawnictwa Stołeczny Instytut Wydawniczy Znak. Zalicza się do kategorii literatury obyczajowej. A teraz czas na opis książki, pochodzący od wydawcy:

Czasami trzeba dać losowi drugą szansę.

Gdy odnajdziesz prawdziwą miłość nawet najtrudniejsze przeszkody nie zatrzymają Cię na drodze do szczęścia.

„Jeśli zatęsknię” to wciągająca i przejmująca opowieść o życiu i wszystkich jego barwach.

Kiedy przychodzą trudne zmiany, łatwo zanurzyć się w bezdennej rozpaczy i przestać wierzyć, że nawet najboleśniejsze rany leczy czas. Jednak w największym nieszczęściu można poszukiwać szczęścia. Któregoś dnia wschodzi słońce, wiatr przegania chmury, wraca tęsknota za uczuciami. Wtedy wystarczy pamiętać, że w każdej chwili może pojawić się ktoś, dzięki komu życie nabierze znów sensu. Trzeba tylko wpuścić go do swojego świata.

Powieść Anny Ficner-Ogonowskiej tętni emocjami. Pozwala zrozumieć, że nic nie dzieje się bez przyczyny, daje siłę, by odnaleźć światło, nawet gdy otacza cię największy mrok.

“Jeśli zatęsknię” Anna Ficner-Ogonowska

Jak wspomniałam na początku przeczytałam wszystkie dotychczasowe powieści autorki. Gdy tylko usłyszałam, iż będzie wydana nowa powieść, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Byłam niezmiernie ciekawa jaką historię, problem, co ciekawego zostanie pokazane w książce pod tytułem “Jeśli zatęsknię”.

Głównymi bohaterami powieści jest grupa 40letnich przyjaciół – 1 mężczyzny i 4 kobiet. Wszystko zaczyna się od wspólnej wycieczki, można by rzec rytuału, do Chorwacji. Na wyjazd zostaje również zaproszony dobry znajomy Kapitana, młodszy od pozostałych. Los sprawia, że wpada mu w oko Anna. Kobieta, która przeżywa osobistą tragedię. Jak dobrze, że ma przyjaciółkę, Mańkę, która jak nikt potrafi stawiać do pionu.

Akcja rozgrywa się początkowo w Chorwacji, gdzie poznajemy naszych bohaterów. Spędzają razem czas, by po wakacjach, przenieść się do Polski, do Warszawy i Bieszczad. Ciężko mi nakreślić co jest głównym motywem tej historii, skłaniam się jednak ku miłości. Jednak miłości nie tylko kobiety do mężczyzny i odwrotnie, ale również do dzieci, sąsiadów, przyjaciół.

“Jeśli zatęsknię” A.Ficner-Ogonowska

Jest historią, która poruszyła mnie do głębi. Opowiada z pozoru o ważnym uczuciu jakim jest miłość. Jednocześnie pokazuje trudności z jakimi niekiedy musimy się zmierzyć, by być szczęśliwym. Nie zawsze w życiu wszystko jest piękne, kolorowe i łatwe. Pokazuje, że nawet, gdy ciężko można z życia czerpać garściami. Bycie szczęśliwym zależy tylko od nas.

Jedna z bohaterek, a dokładniej Mańka, bardzo zapadła mi w pamięci. Może po części dlatego, iż ja też czasem mówię co myślę, nie wszyscy chcą mnie słuchać, a później wychodzi na moje. Może dlatego, iż staram się pomagać. Jednak jak Mańka muszę pamiętać o sobie. Ta Mańka to chyba trochę ja. Być może dlatego tak dobrze pamiętam tę postać.

Kończąc, nie mogę, szczerze nie polecić tej książki. Mimo, iż ma dość sporo stron, przeczytałam ją w kilka dni. Początkowo zastanawiałam się czym mnie autorka zaskoczy, by, gdy tylko o tym pomyślałam, doznać szoku. A potem był śmiech, były łzy. Była strata, lecz jednocześnie nowa szansa na życie. Książka kończy się smutno, jednak z nadzieją, która tak bardzo nam jest potrzebna.

Zapadł mi w pamięci jeszcze jeden cytat. Wypowiedziany przez drugoplanowych bohaterów. Starszych Państwa, którzy są już przy końcu swej życiowej drogi, ale ciągle szczęśliwi.

Moja kochana, w naszym wieku, to znaczy w moim i męża, nasze jest tylko dziś. Jutro jeszcze do nas nie należy i musimy się z tym pogodzić. Innego wyjścia nie mamy.

Cytat ten odnosi się do każdego z nas. A jeśli chcecie poznać osobiście tę przepiękną opowieść znajdziecie ją w jednej z moich ulubionych księgarni internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *