Przytul swoje dziecko, mamo!

Ile dni, miesięcy, lat ma Twoje dziecko? Przytuliłaś je dziś, nim zaczęłaś czytać ten tekst? Zdajesz sobie sprawę jak ważne jest przytulanie dla Twojej pociechy? Dla Ciebie zresztą też… Przytul swoje dziecko. Rób to codziennie od dziś, a dlaczego?

Przytul swoje dziecko, aby poprawić samopoczucie

Udowodniono, że przytulanie potrafi zmniejszyć stres i napięcie. Osoby, które przytulamy szybciej wracają do zdrowia. Pamiętaj więc, gdy Twoje dziecko jest smutne bądź zdenerwowane – przytul je. Ma gorączkę, boli główka lub nóżka – przytul! Poczuje się lepiej, masz to gwarantowane.

Przytulanie poprawia relacje

Przytulanie, powoduje, iż w organizmie wytwarza się oksytocyna. Hormon ten sprawia, że poprawia nam się humor oraz czujemy się lepiej. Dzięki przytulaniu dajemy dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Przez przytulanie pokazujemy i budujemy z dziećmi relacje, które są zdrowe. Dzięki nim budujemy trwalsze więzi, niż w rodzinach, gdzie nie przytula się w ogóle dzieci.

Przytulanie jest też dla Ciebie

Dziecko rośnie. Zaraz będzie mieć lat kilka, wtedy jeszcze przyjdzie do Ciebie i powie: “mamo boli mnie paluszek” Co wtedy zrobisz? Przytulisz! Co będziesz czuła? Radość, wzruszenie, miłość. Będzie lepiej i dziecku i Tobie.

A teraz pomyśl, że Twoje dziecko ma lat kilkanaście. Jest nastolatkiem. Przyjdzie się przytulić? Wątpię.. Przypomnij sobie jaka Ty byłaś, jak miałaś lat naście. Przecież w tym wieku to wstyd przytulać się do rodziców. Jak się wtedy czujesz, bądź możesz się czuć?

Przytul swoje dziecko, nie czekaj…

Pamiętaj przytulanie to dobro, z którego należy korzystać. Masz to za darmo. Wystarczy tylko chwila i już będzie lepiej. Dlaczego niemowlęta się przytula? Bo im to potrzebne. Jednak nie tylko maluszkom jest to niezbędne do życia. Tobie również.

Na koniec dodam, korzystaj z chwili kiedy dziecko chce się jeszcze przytulać. Zbudujesz więź, dzięki której, być może, w wieku lat nastu dalej będziecie się tulić. Tego Tobie i sobie życzę.

a tymczasem – przytul swoje dziecko, teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *