Matka nigdy nie ma prawa być zmęczona!

Ile razy słyszałaś podobne zdanie? Od kogo słyszysz to najczęściej? Twój dzisiejszy dzień był bardzo intensywny, ale jesteś mamą. Musisz, koniecznie dziś, nie jutro, tylko w tym momencie, posprzątać, ugotować. Prawdę mówiąc jesteś rodzicielką, a matka nie ma prawa być zmęczona!

Błędne przekonanie

Dziwię się, że nadal w naszym społeczeństwie pokutuje mit, że wszystko musi być zrobione na tip top. Ja się pytam a co się stanie jak raz nie posprzątasz? Świat się zawali jeśli zamiast zrobić pranie dziś, zrobisz je jutro? Czy Twoje dzieci będą smutne, iż mama pobawi się z nimi, a nie utknie w kuchni i będzie ją szorować na błysk?

Zastanów się teraz czy musisz wszystkie czynności zrobić już, teraz, natychmiast. Zadaj sobie pytanie: Co TY być chciała zrobić wieczorem, gdy jesteś bardzo zmęczona? Co Cię relaksuje po bardzo ciężkim dniu? Wiesz już?

Umiesz odpoczywać?

Kolejną stroną medalu, faktu, iż matka nie ma prawa być zmęczona, jest to, że my nie umiemy odpoczywać. Nie potrafimy zostawić codzienności i odprężyć się. Myślimy, że to My jesteśmy odpowiedzialne za cały świat. Przecież dzieci nie mogą zostać na chwilę z tatusiem. To Ty musisz przed pójściem spać, a może jak już padasz na twarz, ogarnąć dom. Przecież to Twój obowiązek!

A teraz zadam Ci ważne pytanie: Zastanów się, jeśli jutro będzie Twój ostatni dzień życia, a Ty jesteś teraz zmęczona, odpoczniesz czy jeszcze wszystko posprzątasz?

Mój sposób na zmęczenie

Miałam ciężki dzień. Co drugi tydzień popołudniami jestem sama z dwójką dzieci, które trzeba nakarmić. Wieczorem rytuał kąpieli, kolacji. Trzeba położyć spać dwoje dzieci. Często pod koniec takiego dnia padam na twarz. Moje mieszkanie woła: posprzątaj mnie! Ja doskonale słyszę ten głos, ale… nic się nie stanie jak zrobię to jutro.

Gdy moje dzieci śpią to biorę książkę, robię herbatę i odpoczywam. Jeśli nie mam sił już czytać to włączam TV i szukam ciekawego filmu. A jeśli i na to nie mam ochoty to o godz. 21.00 idę spać. Tak, nauczyłam się mieć wszystko w głębokim poważaniu, bo też mogę odpocząć.

Matka nie ma prawa być zmęczona!

A właśnie, że MASZ PRAWO! Co więcej, masz prawa mówić o tym GŁOŚNO! Tak, mów o tym. A teraz przygotuj się na ważne zadanie ode mnie.

Skończyłaś czytać? To nastaw wodę na kawę, herbatę. Zrób sobie napój w ulubionym kubku. Weź pod pachę książkę, krzyżówkę, gazetę. Usiądź w fotelu i odpocznij. Ale zanim to zrobisz to wyłącz komputer, telefon.

ODPOCZYWAJ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *