Badania okresowe, inaczej zwane przesiewowymi, są to badania, które powinniśmy wykonywać regularnie w celu sprawdzenia naszego zdrowia. Dlaczego dziś o tym? Ano dlatego, że dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Święto to jest świętem kościelnym, ustanowionym przez Jana Pawła II, w którym pamiętamy o wszystkich chorych.
co nam dają badania okresowe?
Dobre pytanie? Jaką Ty masz odpowiedź? Robisz badania regularnie? Innymi słowy BADASZ SIĘ REGULARNIE? Odpowiesz mi, po co? Z bardzo prostego powodu, podstawową istotą badań profilaktycznych jest wykrycie we wczesnym stadium chorób, które rozwijają się w naszym organizmie. Tak chorób, które wykryte odpowiednio wcześnie będą w 100% wyleczalne. W Polsce działa wiele instytucji, które propagują badania profilaktyczne. Jednak bardzo mało osób z tego korzysta. Ja się pytam dlaczego tak się dzieje?
jakie badania powinniśmy wykonywać regularnie
Rodzaje badań i okres z jaką częstotliwością powinniśmy je wykonywać zależy od płci i naszego wieku. Inne badania będziemy wykonywać w wieku 30 lat, inne w wieku 50 lat. Niektóre badania będziemy wykonywać co rok, a inne co 3 lata. Jakie badania i dla kogo?
Powinniśmy pamiętać, aby regularnie odwiedzać stomatologa. Nie zapominajmy o regularnym pomiarze ciśnienia tętniczego czy USG jamy brzusznej.
Wszyscy raz w roku powinniśmy wykonywać MORFOLOGIĘ z OB, GLUKOZĘ, BADANIE OGÓLNE MOCZU. Powyżej 40 roku życia dochodzi dodatkowo krew utajona w kale, TSH (choć to badanie warto wykonywać już wcześniej), warto również wykonać USG tarczycy. Po 50 roku życia dochodzą WAPŃ całkowity w surowicy (polecane dla kobiet), MAGNEZ w surowicy, PSA całkowity (polecany dla mężczyzn). Pamiętaj, aby WYBRAĆ SIĘ do LEKARZA min. raz w roku, bo może on zlecić dodatkowe badania, a przede wszystkim oceni nasz stan zdrowia.
o jakich badaniach dodatkowo powinni pamiętać mężczyźni?
Przede wszystkim o regularnym sprawdzaniu poziomu cholesterolu całkowitego, jak już wyżej wspomniałam morfologii. Ważne też jest badanie jąder zlecane co 3 lata. Mężczyźni muszę się nauczyć samobadania jąder, które wykonywane powinno być raz w miesiącu. W miarę upływu lat dochodzą badania m.i. RTG płuc, badanie okulistyczne, badanie słuchu, kontrola prostaty. Po 50 roku życia warto również zrobić kolonoskopię. Na wszystkie badania skieruje lekarz, ale do lekarza należy się wybrać.
jakie badania dla kobiet?
Przede wszystkim należy pamiętać o samobadaniu piersi raz w miesiącu. Jak już zaczęłam od piersi to pamiętaj również o USG piersi raz w roku oraz mammografii po 40 roku życia. Dzięki tym badaniom można wykryć we wczesnej fazie raka piersi. Kolejnym badaniem, o którym musimy pamiętać, jest cytologia. Powyższe badania wykonasz u ginekologa. Jak często do niego chodzisz?
Zaraz mi zarzucisz, że uważam się za lekarza. Nie, nie jestem lekarzem, ale moja mama dzięki mammografii dowiedziała się, że ma raka-gada. Był on tylko w piersi bez przerzutów. W chwili, gdy piszę ten tekst kończy chemioterapię i czeka na operację. Dlatego tak ważne jest chodzenie na badania okresowe. Jeśli nie chcesz tego zrobić dla siebie, zrób to dla dzieci. Nie masz dzieci, zrób to dla osób, których nie lubisz. Znajdź po prostu powód, dla którego będziesz regularnie się badał. Wystarczy wybrać się do lekarza, a on skieruje nas na odpowiednie badania. Tym samym zyskamy pewność, że jesteśmy zdrowi. A jeśli się okaże, że jednak coś jest nie tak, będziemy mieć szansę, aby szybciej i w pełni wrócić do zdrowia.
Pamiętajcie, zdrowia nikt nam nie kupi. O zdrowie możemy zadbać tylko sami.
Niestety jakoś badania okresowe to element naszego życia, o którym często zapominamy:(
Ciężko pilnować terminów z badaniami okresowymi. Ale to prawda, że nikt za nas tego nie zrobi i po czasie zdrowia się nie da kupić. Dzięki za ten trzeźwiący artykuł.