Plusy i minusy mieszkania z teściami

Nastaje wielki dzień. Dzień Waszego ślubu. Ślubujecie sobie miłość, wierność … Po ślubie wspólne mieszkania. Jeśli macie swoje, super, jeśli nie to wybieracie rodziców. Ktoś z Was musi zamieszkać z teściami. Ty już widzisz oczyma wyobraźni same wady… A może nie ma ich tak wiele? Dziś napiszę Ci jakie ja widzę plusy i minusy wspólnego mieszkania z teściami.

Moja krótka historia

Żebyś mi nie zarzucał, że się wymądrzam, to od razu napiszę, że ja mieszkam z teściami. Mamy osobne mieszkania. Remontowaliśmy je sami. Kuchnia, łazienka i pokoje mamy oddzielne, ale wejście wspólne. Jako, że mieszkamy w domu wspólny jest również ogródek.

Przez rok po ślubie mieszkaliśmy z moimi rodzicami. Jak to było, nie pamiętam wiele, bo oboje pracowaliśmy, remontowaliśmy. Ważne dla nas było to, aby jak najszybciej być na swoim. Pamiętam jak dziś, jak spaliśmy w sypialni na materacach, bo nie mieliśmy jeszcze mebli. Nie było to ważne. Mieliśmy własną sypialnię i tylko to się liczyło. Tak zaczęło się wspólne mieszkanie z teściami….

Zalety wspólnego mieszkania

Jako, że jestem optymistką. Zawsze szukam powodów, aby szklanka była do połowy pełna. Dlatego zacznę od plusów. Nie wymienię ich dużo, ale skupię się na najważniejszych.

  • wsparcie w trudnych momentach – mamy dzieci, jesteśmy ludźmi młodymi, z małym bagażem doświadczeń. Ileż to razy teściowa służyła DARMOWĄ radą i POMOCĄ jak postąpić przy dzieciach. Wiadomo dzieci to i “wypadki” – wsparcie niesamowite.
  • darmowa opieka nad dziećmi – czasem jest tak, że musisz gdzieś wyjść, wtedy rodzice są błogosławieństwem. Jednak przy dwójce dzieci, gdy nagle z jednym musisz jechać do szpitala, to dziękujesz za mamę, która może przypilnować Twoje drugie dziecko, aby niepotrzebnie musiało z Wami jechać.
  • “cukier” zawsze pod ręką – gotujesz obiad i okazuje się, że brakuje Ci soli, cukru, kawy, przyprawy… nagle Twojemu dziecku chce się makaronu, a Tobie się akurat skończył… co robisz? Oczywiście, że biegniesz do mamy i pożyczasz 🙂
  • względy finansowe – opłatami dzielicie się po równo. W związku z tym zaoszczędzone pieniądze możecie przeznaczyć na Wasze marzenia.
  • pomoc dla rodziców – pamiętajmy, każdy się starzeje, nasi rodzice również. Czasem wspólne mieszkanie to nie tylko plusy dla dzieci, ale również dla rodziców. Mogą na nas liczyć. Możemy ich zawieźć do lekarza, pomóc im w codziennych czynnościach, gdy już nie będą mieli tyle siły co kiedyś…

Minusy mieszkania z rodzicami

Tutaj trochę trudno mi znaleźć te minusy, ale się postaram:

  • wtrącanie się do naszych decyzji – owszem czasem się zdarza, ale zawsze tłumaczę to doświadczeniem rodziców oraz tym, że chcą naszego dobra. Ważne, że należy ich wysłuchać, a postąpić zgodnie z własnym sumieniem
  • wytykanie błędów wychowawczych – oj, boli prawda? Ale pomyśl, czy Ty nie będziesz takich samych rad udzielać swoim dzieciom?
  • posprzątane nie tak, ugotowane nie to, zakupy nie zrobione te co miały być – można by wymieniać podobne problemy, ale…
  • czasem się zdarzają niezapowiedziane wizyty, szczególnie w momentach, gdy masz ochotę na chwilę relaksu…

Zasady wspólnego mieszkania

Zanim zaczniesz wymyślać. Mówić, że mi to dobrze, bo nie muszę dzielić 3 pokoi z teściami. Pomyśl o zasadach. Tak, zanim na dobre wspólnie zamieszkanie porozmawiajcie. Porozmawiajcie o zasadach…

W dzisiejszych czasach bardzo lubimy narzekać, prawda? A co robimy, aby nie narzekać? Nic? A może wystarczy porozmawiać? Rozmowa, a szczególnie szczera, może dużo wnieść dobrego do wspólnego życia. Wspólne zasady? Dlaczego nie. Określcie, która para kiedy sprząta. Zdecydujcie, że dzielicie lodówkę i jedna półka jest Wasza. Szafka w kuchni też się chyba znajdzie. Możecie ustalić, iż w weekendy gotujecie na zmiany. Raz jedna rodzina, w następny weekend druga… Proste?

Pomyślisz zaraz, że się wymądrzam. Ty ze swoją teściową nie umiesz porozmawiać. A próbowałaś? Jeśli tak, to przykro mi. Trafiłaś akurat na wyjątek od reguły… Zastanów się jeszcze jakie Ty masz plusy i minusy mieszkania z teściami. Być może będzie więcej tych plusów. Tego Ci życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *