“Pokaż mi” Marcel Moss

Pokaż mi

Tak sobie myślę, kiedy skończy się moja dobra passa jeśli chodzi o przeczytane książki. W ostatnim czasie każda pozycja, która trafi w moje ręce jest dobra lub bardzo dobra, by nie napisać rewelacyjna. Z pewną obawą, ale też ciekawością sięgnęłam po thiller autorstwa Marcela Moss pt. “Pokaż mi”.

Słowem wstępu 😉

“Pokaż mi” Marcela Moss ma swoją premierę 03.06.2020 (piszę ma – gdyż recenzję, jak widzisz, napisałam 29.05.) Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Filia. Do przeczytania będzie 381 str. Znajdziesz ją na półce o tematyce: thillery erotyczne, bądź w mojej ulubione księgarni internetowej. Tymczasem słowem wstępu zostawię opis pochodzący od wydawcy:

„Muszę posłusznie wykonywać jej polecenia. Inaczej upubliczni nagrania. A w międzyczasie robić wszystko, by odkryć, kim jest i dlaczego tak bardzo mnie nienawidzi.”

Łukasz zmaga się z problemami w życiu prywatnym i zawodowym. Jego wieloletni związek wisi na włosku, a w pracy zmuszony jest odpierać ataki agresywnej szefowej.

Pewnego dnia mężczyzna za namową przyjaciela instaluje aplikację randkową POKAŻ MI. Jej użytkownicy zabiegają o względy tajemniczej Królowej, uczestnicząc w konkursie polegającym na wykonywaniu wymyślnych, często erotycznych zadań.

Łukasz stopniowo angażuje się w znajomość z Królową. Wydaje mu się, że tylko ona go rozumie. Gdy jest już bliski spotkania z nieznajomą, zostaje wplątany w kryminalną intrygę, która z czasem odsłania przed nim przerażającą prawdę.

“Pokaż mi” Marcel Moss

Gdy otrzymałam maila z propozycją przeczytania tejże pozycji w ramach recenzji muszę przyznać, że zastanawiałam się bardzo krótko. Do pozytywnej odpowiedzi skłonił mnie ciekawy opis, jak również bardzo dobre opinie poprzednich książek autora. Przez rozpoczęciem lektury zapoznałam się również z kilkoma recenzjami “Pokaż mi” i ciekawość wygrała.

Thiller jest podzielony na okresy, które można traktować jak rozdziały. Mamy okres obecny, jest czas z przed kilku miesięcy, jak również sprzed kilkudziesięciu lat. Każdy taki rozdział poprzedzony jest krótką, aczkolwiek ciekawą notką powiązaną z tematyką książki. Mimo, iż raz czytasz i jesteś w teraźniejszości, drugi raz poznajesz przeszłość, wszystko jest ułożone w sposób spójny. Nie zgubisz się, a sposób podziału sprawia, że czytasz cały czas w napięciu.

Kilka słów o bohaterach

Głównym bohaterem jest Łukasz, facet około trzydziestki, który jest w wieloletnim związku, aczkolwiek szuka wrażeń. Przestaje mu wystarczać stabilność. Jego najlepszy kolega namawia go na zainstalowanie aplikacji Pokaż mi. Miała to być niezobowiązująca zabawa. Jednak nie wszystko przebiega po myśli Łukasza… Królowa, można by rzec druga główna bohaterka, postać ze świata online, niejednokrotnie namiesza w życiu mężczyzny.

Łukasz jako bohater mi nie przeszkadza, aczkolwiek gdybym spotkała takiego mężczyznę w życiu to długo bym z takim nie wytrzymała. Przede wszystkim nie byłabym tak obojętna jak Jagoda, która trochę mnie irytowała. Czasem umiała ostrzej się odezwać i w końcu zrozumiała powagę sytuacji, aczkolwiek powinna zrobić to wcześniej. Mam wrażenie, że było jej wygodnie, a może z przyzwyczajenia była z mężczyzną, który nie był z nią szczery do końca. Na szczęście są to tylko bohaterowie, którzy mimo wszystko idealnie pasują do thillera.

Warto czy nie warto przeczytać?

Już pierwsza strona wprowadza sporo napięcia, które utrzymuje się przez całą książkę. Każde kolejne zdanie to były nowe emocje. Bardzo szybko się czyta, bo jest to dobrze napisana książka. Podczas lektury nie miałam trudności by przenieść się do świata bohaterów i razem z nimi przeżywać ich historie. Czasem muszę przyznać miałam ochotę nimi potrząsnąć, aczkolwiek byłam niezmiernie ciekawa jak poradzi sobie w tej niezwykle trudnej sytuacji Łukasz.

Cały czas próbowałam również rozwikłać zagadkę: kto jest Królową? Czytając miałam swój typ, praktycznie do ostatnich stron. Gdzie dowiedziałam się jak bardzo się myliłam. Zakończenie wstrząsnęło mną totalnie. Byłam zaskoczona, bardzo zaskoczona takim a nie innym rozwiązaniem.

Bardzo polecam tę pozycję, gdy masz chwilę, by się rozerwać. Książka idealna na oderwanie się od rzeczywistości, lecz licz się z mocnymi wrażeniami. Nie jest to lektura dla osób o słabych nerwach, bądź nie lubiących mocnych, szybkich akcji i emocji.

Kończąc zastanów się czy ta książka mimo, iż wydaje się być fikcją, nie ma odzwierciedlenia naszych czasów. Czy nie za często szukamy rozrywki w internecie? A może wystarczy najzwyklejsza rozmowa z drugą osobą? Nie warto czasem wyłączyć telefonu i pobyć z drugą osobą?

Cytat, który zmusił mnie do powyższych przemyśleń podczas czytanie tejże książki:

Internet to największe zło tego świata. Ludzie z natury są kłamcami, ale ekran oddzielający ich od prawdziwego życia sprawia, ze puszczają im wszystkie hamulce.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki.

Komentarz do ““Pokaż mi” Marcel Moss”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *