Dzieci nie mają prawa do … czy aby na pewno?

prawa dzieci

20 listopada obchodzimy międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dziecko wg Konwencji o Prawach Dziecka to każda istota ludzka w wieku poniżej osiemnastu lat. Dlatego też, tak bardzo jestem zła, gdy słyszę jak dorośli mówią, że moje dziecko nie ukończyło 18 lat, więc nie ma prawa do … Jak to? DZIECI MAJĄ PRAWA!

Czym dziecko różni się od osoby dorosłej?

Ciągle zadaję sobie to pytanie… Tym bardziej, że niejednokrotnie to dziecko jest często tą osobą, która trafnie potrafi skomentować rzeczywistość. Ta mała istota nie wie co to uprzedzenie, brak akceptacji, nienawiść.. Nie rzadko to właśnie dziecko jest tą lepszą osobą w starciu z dorosłym.

Niestety niektórzy dorośli (mimo, iż nie powinni tak o sobie mówić) często zapominają, że dzieci różnią się od nich tylko wiekiem. Bo czy brak doświadczenia życiowego, brak wykształcenia, brak odpowiedniego PESELu jest powodem, aby dzieci traktować gorzej niż siebie samych? NIE, NIE i jeszcze raz NIE.

Jest mi niezmiernie smutno, gdy słyszy się, że dziecko doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej i każdej innej. Nie jestem w stanie zrozumieć dorosłych, którzy tak postępują. Bo takim zachowaniem pokazują, iż dzieci praw nie mają. A czy oni mają prawo tak traktować drugą osobę? A gdyby tak to ktoś inny ich potraktował?

Dzieci MAJĄ PRAWA!

Można by rzec, że prawie takie same jak dorośli. A jakie to prawa? A proszę bardzo pierwsze niech będą PRAWA OSOBISTE – można do nich zaliczyć prawo do życia, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do tożsamości. PRAWA SOCJALNE – to kolejne z praw, które są jednocześnie obowiązkami dorosłych, zaliczamy do nich prawo do godnych warunków życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku,

PRAWA PUBLICZNE – i choć dzieci nie mogą brać czynnego udziału w wyborach to mają prawo brać czynny udział w życiu swojej społeczności, mogą udzielać się np.w stowarzyszeniach. Ostatnie ważne PRAWA to EKONOMICZNE, które umożliwią dziecku w przyszłości być niezależnym finansowo od innych, czyli np. prawo do nauki.

Obowiązki dorosłych a prawa dzieci

Jednak dzieci mają nie tylko prawa, ale też obowiązki. Wiadomo obowiązki jak i prawa “dobieramy” do wieku, rozwoju dziecka. Jednak nie możemy zapominać o nas samych. O dorosłych. O tym, że to na nas ciąży obowiązek, aby prawa dzieci były przestrzegane! To my musimy walczyć o to, aby dzieci nie wiedziały co to handel ludźmi, wojna, niewolnictwo, wykorzystanie seksualne.

To kim będzie ten mały człowiek zależy od Ciebie. Od nikogo innego Drogi Rodzicu, Drogi Opiekunie. To Ty i Twoje działania będą miały wpływ na przyszłość i dorosłość małego człowieka.

Traktuj dziecko tak, jak sam chciałbyś być traktowany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *