Rak piersi – poznaj go.

Diagnoza na kartce A4 jest dla Ciebie jedną wielką niewiadomą. Widzisz tylko jedną wiadomość. RAK PIERSI. Jednak co dalej? Jaki masz rodzaj nowotworu? Czy jest inwazyjny czy nie, a może złośliwy? Ile mam przerzutów? Pytań sporo, na większość odpowie lekarz, ale dziś poznaj trochę lepiej diagnozę – rak piersi.

Raport histopatologiczny

Aby poznać bliżej Twojego przeciwnika, z którym walczysz, będziesz miała wykonaną biopsję. Wynik tej biopsji to raport histopatologiczny, dzięki któremu możesz poznać typ raka, stopień jego złośliwości oraz czy jest obecny w naczyniach limfatycznych (choć nie zawsze jest to ujęte w raporcie).

Pierwszą z informacji jaką możesz wyczytać jest informacja gdzie nowotwór się umiejscowił. Lekarza określają to za pomocą tarczy zegara. Wyobraź sobie, że pierś to zegar. Pomyśl o wskazówkach i przełóż to teraz na Twoją pierś. Już wiesz, gdzie go masz.

Dowiesz się również czy rak jest naciekający , czyli inwazyjny (zatem istnieje prawdopodobieństwo przerzutów, nowotwór znajduje się w stadium zaawansowanym), bądź raka nieinwazyjnego.

A jaki stopień złośliwości ma Twój nowotwór? O tym powie Ci skala Nottingham lub Blooma-Richardsona. Określa się ją literą G. Wyróżniamy trzy skale G1, G2 i G3. Im wyższa skala tym nowotwór bardziej złośliwy. Pamiętaj, że stopień złośliwości to tylko jedna z cech, która jest brana pod uwagę przy analizie raportu.

Stopień zaawansowania Twojego Raka Piersi

Pamiętam jak czytałam diagnozę od mojej mamy i tam były litery i cyfry T2N0M0. Ile się naszukałam informacji co one oznaczają. A są to bardzo proste informacje. T oznacza wielkość nowotworu pierwotnego. N – węzły chłonne, czyli jakie węzły są zajęte i ile. M – przerzuty.

Teraz słów kilka o tym co oznaczają cyfry przy każdej z liter. T0 oznacza, iż nie można znaleźć źródła raka, jednakże im wyższa liczba czyli T1, T2, T3 i T4 oznacza wielkość guza. I tak T1 to guz do 1cm i im wyższa liczba tym większy rak.

N0, N1, N2, N3 i N4 powiedzą Ci o przerzutach, bądź nie do węzłów chłonnych. Im wyższa liczba tym więcej i dalszych węzłów zajętych. Słów kilka o mojej mamie, na początku diagnozy miała N0, jednak po pewnym czasie, a w zasadzie po badaniu PET wyszło N1.

M0 i M1 – na tej podstawie ocenia się czy istnieją przerzuty do innych narządów czy też nie. Jednak pamiętaj, bez specjalistycznych badań nie można jednoznacznie tego stwierdzić.

Ponadto wyróżnia się jeszcze 4 stopnie złośliwości, gdzie I stopień oznacza nowotwory o bardzo wczesnym stadium i bardzo dobrych rokowaniach. Z każdym stopniem zwiększa się stopień zaawansowania, dochodzą zajęte węzły chłonne i przerzuty odległe. IV stopień to już nowotwory bardzo zaawansowane o bardzo złych rokowaniach.

Rak piersi i jego podtypy

Profil molekularny określa obecność lub brak ER (czyli jak wysoki odsetek receptorów estrogenowych występuje w nowotworze) i PR (tutaj z kolei mamy do czynienia z progesteronem) – oba określa się mianem receptorów hormonalnych. Określa on również białko HER2 (jest to gen, który odpowiada za naprawę i wzrost komórek). Rozróżnia się nowotwory z HER2+ (dodatnim) i HER2- (ujemnym). W profilu określa się również wskaźnik Ki-67, który to prosto mówiąc określa nam ile komórek dzieli się, mimo iż tego robić nie powinno.

Teraz bym mogła zasypać Cię rodzajami raka, ale tego nie zrobię. Napiszę Ci tylko, iż to jaki masz rodzaj raka zależy od Twoich wyników. Wyróżniamy nowotwory piersi HER2- , które mają niską złośliwość, leczy się je hormonoterapią. Kolejnym rodzajem jest nowotwór z HER2+. Są one co prawda złośliwe, ale leczy się je chemioterapią, lekami anty-HER2. Ostatnim najgroźniejszym jest nowotwór potrójnie ujemny.

Ale czy to co wyżej napisałam Ci coś mówi? Mi też nie mówiło. Nie martw się. To jest informacja dla lekarzy. Ty masz jednak wiedzieć, że rak to taki trochę przewrotny stwór. Okazuje się bowiem, że istnieją terapie, które radzą sobie doskonale z rakiem inwazyjnym HER2+, niszcząc go bardzo skutecznie (szkoda, że w Polsce nadal nie są one refundowane). A z kolei mogłoby się wydawać, że rak, który jest niby łagodny, może z czasem okazać się trudnym do wyleczenia.

RAK PIERSI – pamiętaj

Dziś poznałaś trochę przeciwnika. Jednak to nie jest Twoja rola, aby go dobrze poznać. Twoją rolą jest z nim wygrać. Narzędzia do tej walki da Ci lekarz onkolog. Ty pamiętaj tylko o jednym, aby w pełni być zdrową, najlepiej jest wykryć raka piersi we wczesnym stadium. A można to zrobić tylko w jeden sposób. Badać się regularnie!

Moja mama zrobiła mammografię. Akurat przypadał jej termin. Ja byłam pod koniec ciąży. To był czerwiec-lipiec 2018. Diagnoza. Rak w początkowym stadium. Lekarz. Badania, biopsje, leczenie. Trafiła na takiego gada, który przed podaniem pierwszej chemii urósł jeszcze bardziej, by po ostatniej dawce być już prawie niewyczuwalny. Mamy październik 2019. Mama leczy się dalej. Czy jest zdrowa okaże się za kilka lat. Ale dzięki badaniom profilaktycznym jest na najlepszej drodze do pełnego wyleczenia.

BADAJ SIĘ.

Komentarz do “Rak piersi – poznaj go.”

  1. Bardzo prosty, przejrzysty artykuł. Warto się z nim zapoznać. W sytuacji diagnozy – rak zawsze myślimy o najgorszym. Tutaj znalazłam sposób, jak na spokojnie podejść do sprawy. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *