Rak piersi i mity z nim związane

rak piersi i mity

Nowotwór – to słowo budzi postrach. Społeczeństwo uwierzy we wszystko co im się powie, byleby nie zachorować. Dziś jednak skupię się nad jednym rodzajem nowotworu. Będzie to rak piersi. Teoretycznie dotyczy tylko kobiet, ale… Mity też istnieją, a dziś pora, aby się z nimi rozprawić.

1. Mężczyźni nie chorują na raka piersi

To jest błędne założenie. Każdy mężczyzna ma gruczoł piersiowy, a jak ma gruczoł to ma szanse na zachorowanie. Wiadomo, nie chorują ich tysiące, ale zdarzają się. W Polsce jest to ok. 1 % wszystkich nowotworów złośliwych piersi. Mało? Niby tak, ale jednak któregoś partnera/męża/ojca/syna dotyka…

2. Nikt w rodzinie nie chorował to ja też nie zachoruje.

A teraz usiądź i odetchnij głęboko. Zdajesz sobie sprawę, że aż 87% wszystkich kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór piersi nie miało w rodzinie takiego przypadku? Tylko w ok. 10% przypadkach ma znaczenie genetyka. Pamiętaj nie ma czegoś takiego – u mnie w rodzinie nie było, więc ja też nie będę mieć. A jeśli będziesz pierwsza?

3. Chorują tylko starsze Panie

Nie, nie i jeszcze raz nie. Absolutnie się nie zgadzam. Może nowotwór ten występuje rzadziej u kobiet przed menopauzą, ale nie oznacza to, iż młoda kobieta nie może zachorować. Pamiętam jak moja mama opowiadała, iż raz spotkała kobietę, u której wykryto nowotwór, gdy tylko przestała karmić piersią, a miała ok 30 lat.

4. Kawa powoduje raka

Hmmm… Ja kawę uwielbiam. Ostatnio nawet dotarłam do materiałów, które wskazują, że kofeina zawarta w kawie może działać profilaktycznie. Aby było to możliwe trzeba jednak pić większe ilości małej czarnej. Pamiętaj, że jeśli lubisz kawę to ją pij dalej i nie martw się, że zachorujesz tylko przez picie kawy.

5. Promieniowanie zwiększa ryzyko zachorowania

Mam na myśli promieniowanie generowane przez telefony komórkowe i linie wysokiego napięcia. Komórki nie generują odpowiedniego promieniowania, aby uszkodzić DNA w tkankach piersi. Dlatego jeśli lubisz to możesz nosić telefon w biustonoszu. A jeśli mieszkasz blisko linii wysokiego napięcia to pamiętaj, że one co prawda emitują energię elektryczną i magnetyczną, ale wytłumioną i nie mogą uszkodzić DNA. Poza tym ściany domu, samochody i inne przedmioty chronią nas przed tym promieniowaniem.

6. Rakiem piersi możesz się zarazić

Większej bzdury nie słyszałam. Wybacz, ale jak można się zarazić DNA i spowodować, że u drugiego człowieka DNA w komórce ulegnie mutacji i zacznie się w sposób niekontrolowany dzielić? Drogą kropelkową? A może przez krew? Nie, nie i jeszcze raz nie. Możesz śmiało przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą chorą na nowotwór, powiem więcej, powinnaś jak najczęściej z nią przebywać, nie obawiając się zarazem o zachorowanie.

Rak piersi i inne mity

Znalazłam jeszcze mity dotyczące jedzenia mięsa, hormonów jakie się przyjmuje i noszenia biustonoszy. Jednak informacje, które znalazłam są sprzeczne i muszę się zagłębić w temat, aby ostatecznie je rozwiać bądź stwierdzić, że mitami nie są.

A tymczasem, aby zapobiec zachorowaniu pamiętaj o samobadaniu piersi!

Rak piersi i mity, o których dziś wspomniałam jednym zdaniem już niedługo. A może Ty powiesz o jakich jeszcze nie wspomniałam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *