RAK PIERSI – co lub kto to jest?

Słonecznego dnia wybierasz się do lekarza, aby zrobić badania profilaktyczne. Po badaniach idziesz na spotkanie z przyjaciółką. Rozmawiacie jak zwykle. Zapominasz o wizycie u lekarza. Za kilka dni jednak dostajesz telefon, aby natychmiast zgłosić się do lekarza. Idziesz. Podczas wizyty słyszysz od lekarza słowa: “Mam dla Pani złą wiadomość. Ma Pani nowotwór piersi”. W tej chwili w Twojej głowie są dwa słowa: “RAK PIERSI”.

Poznaj go…

Pierwsza myśl jak tylko przychodzi Ci do głowy: Dlaczego ja? Dlaczego to mnie musiało spotkać? Pewnie niedługo umrę… A pomyślałaś, aby nowotwór piersi potraktować jak przeciwnika, którego należy pokonać? Jednak, aby go pokonać musisz go poznać. Gotowa?

Na lekcji biologii (a było to dawno temu) uczyliśmy się podstaw anatomii człowieka. Przypomnij sobie budowę piersi. De facto warto znać budowę swoich piersi. W każdym gruczole piersiowym znajdują się zraziki, które produkują mleko i przewody transportujące mleko w kierunku brodawki. W brodawce, która znajduje się na końcu kanalików, znajduje się około 10 przewodów (pamiętaj, każda z nas może mieć więcej lub mniej kanalików). Mają one różną szerokość.

Teraz wyobraź sobie te kanaliki, to mleko nimi płynące. A teraz powiem Ci, że zdecydowana większość nowotworów piersi zaczyna się właśnie w tych kanalikach! Tylko niewielki procent raka piersi powstaje w zrazikach oraz dotyczy rzadszych podtypów. Zdziwiona?

Jak powstaje rak piersi?

Znowu użyjemy Twojej wyobraźni. Wyobraź sobie, że kanalik mlekowy to taka cienka rurka, którą jak przekroimy i jest zdrowa to widzimy jeden rząd komórek wyścielających jej wnętrze. Są one uporządkowane, takie same, jedna ściśle przylega do drugiej.

Czasem jednak jakiś impuls zmusza te komórki do rozrastania się. Jeśli rosną one równomiernie i tworzą drugi rząd taki sam jak pierwszy, to nie ma czym się martwić. Problem pojawia się, gdy komórki rozwijają się nierównomiernie, są ułożone chaotycznie, rozrastają się w sposób nieuporządkowany. Takie komórki nazywamy atopowymi. Zmiany te należy usunąć.

Jednak, gdy te komórki atopowe rozrosną się do dużych rozmiarów. Zajmą całe miejsce w kanaliku (wyobraź sobie naszą rurkę, która rozszerza się pod wpływem komórek) powodując poszerzenie przewodu albo zajmują dwa sąsiednie przewody takie zmiany są nazywane RAKIEM PIERSI.

Kiedy powstaje?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nowotwór może rozwijać się w Twoich piersiach od roku albo od dwudziestu lat. A może Twoje komórki zmutowały już w łonie matki? Zdarza się, iż kobiety nawet nie wiedzą, że mają raka i umierają na zupełnie inną chorobę. Dlatego nie zastanawiaj się dlaczego wcześniej nic nie zauważyłaś tylko porozmawiaj z lekarzem i zbadaj “Dziada” dokładnie. Kolejnym krokiem będzie dobranie odpowiedniego leczenia.

Dlaczego u mnie?

Chcesz wiedzieć u kogo w mojej rodzinie znaleziono Gada? Na raka piersi zachorowała moja mama. A zdiagnozowano u niej nowotwór w czasie, gdy ja byłam w ostatnich tygodniach ciąży. Szukałam informacji, lecz nie mogłam znaleźć żadnych podstawowych wiadomości nt. raka piersi.

Chciałabym w następnych rozważaniach opisać Ci, jak wyglądało dokładne zdiagnozowanie raka. Co oznaczają symbole. Jakie są metody leczenia. Temat zgłębiam i chętnie się z Tobą podzielę moimi sugestiami. Ja uważam, że w dzisiejszych czasach nowotwór należy traktować jak chorobę cywilizacyjną. NIE WOLNO zapominać o regularnych badaniach okresowych. A wszystko powinno zakończyć się dobrze…

Pamiętaj jednak, że powinno nie znaczy, że się zakończy. Niestety czasem życie pisze scenariusz, na który nie jesteśmy gotowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *