Schab suszony, czyli domowa wędlina

Kanapki – czyż to nie jest najprostszy i najszybszy sposób na śniadanie lub kolację? Jednak z czym te kanapki robić. Mój mąż stwierdził, że najwyższy czas przygotować swoją własną wędlinę. Na pierwszy ogień poszedł schab. Długo szukał przepisu, aż w końcu trochę zaimprowizował i powstała nasza pierwsza domowa wędlina – schab suszony, długo dojrzewający.

Do przygotowania szynki potrzebujemy:

  • ok 1 kg ładnego schabu;
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1/3 szklanki soli, najlepiej gruboziarnistej lub himalajskiej,
  • przyprawy: papryka słodka wędzona, kmin rzymski, czosnek granulowany, pieprz ziołowy, majeranek
  • czysta pończocha

Sposób przygotowania

Schab kupiony ? To zaczynamy. Myjemy dokładnie mięso. Czyścimy z błonek i tłuszczu. Obtaczamy je w cukrze. Tak w cukrze. Następnie tak przygotowany schab wkładamy do pojemnika i do lodówki. Mój mąż schab położył na małych miseczkach, aby woda spływała na dno i nie “moczyła” mięsa. Co kilka godzin wylewamy nadmiar wody. Po 12h obracamy schab na drugą stronę.

Po kolejnych 12h wyjmujemy schab z lodówki i dokładnie myjemy. Osuszamy papierowym ręcznikiem. Obtaczamy mięso w soli. Sól najlepiej himalajska gruboziarnista, wtedy mamy pewność, iż nie przesolimy mięsa. Wkładamy do pojemnika i do lodówki, pamiętając, aby mięso co 12h przewrócić. Po 24h wyciągamy schab, myjemy, osuszamy i ponownie nacieramy solą. Wkładamy po raz ostatni do lodówki na 24h.

Po upływie czasu po raz kolejny dokładnie myjemy i suszymy mięso. Następnie mąż w głębokim talerzu wymieszał wszystkie przyprawy (pachniały jak chipsy 🙂 ) i dokładnie obtoczył schab. Mięso należy mocno dociskać do przypraw, aby te dokładnie przywarły. Mając tak przygotowany schab, wkładamy go do pończochy. Pończochę wcześniej najlepiej wyparzyć – nawet jak jest nowa. Można nawinąć ją na miseczkę, będzie nam łatwiej włożyć mięso do pończochy.

Teraz najtrudniejsza część zadania. Schab musimy powiesić w suchym i przewiewnym miejscu. U nas takim miejscem był strych 😉 Mięso pozostaje tak przez 7-10 dni (oczywiście może dłużej sobie wisieć – nasz wisiał 8 dni). Po tym czasie możemy go ściągnąć. Nasz schab suszony jest gotowy.

Smacznego!

Pamiętaj, aby schab kroić na bardzo cienkie plasterki. Szynka nadaje się zarówno do codziennych kanapek, jak i na święta.

Niedługo Wielkanoc. My będziemy przygotować drugą. A Ty też spróbujesz?

p.s. Mąż stwierdził, że szynka najlepiej smakuje do piwa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *