Za kilka dni będziemy obchodzić, jak co roku, dzień Świętego Walentego tzw. Walentynki. Dzień ten obchodzony jest 14.02. W Polsce świętujemy od lat 90. A pierwszą Walentynkę wysłał książę Orleanu z więzienia do swojej żony w 1415r. Pierwszą kobietą, która wysłała kartkę z miłosnym poematem, była Margery Brews, a zrobiła to w 1477r.
Krótka historia Walentynek.
Swój początek Walentynki zawdzięczają starożytnemu Rzymowi i pogańskim zwyczajom. Związane jest to ze świętem Luperkalia, które obchodzone było 15 lutego w Rzymie. Dzień wcześniej chłopcy losowali imiona dziewczyn, które miały im towarzyszyć podczas owego święta. Zdarzało się, iż od tego dnia pary były ze sobą nawet całe życie.
Gdy Rzym stał się chrześcijański święta pogańskie z biegiem czasu zastępowano chrześcijańskimi. Tak też się stało z Luperkalią, która została zastąpiona świętem męczennika Świętego Walentego. Przyjęło się zatem, że Walenty będzie patronem zakochanych. Jednakże nie jest pewne, który Walenty. Było ich kilku. Jeden z nich był kapłanem, który udzielał ślubów zakochanym. W pewnym okresie w Rzymie brakowało żołnierzy i cesarz zakazał zawierania związków małżeńskich. Jednakże kapłan Walenty, pomagał parom i udzielał ślubów potajemnie, z tego też powodu został pojmany, bity i skonał przez obcięcie głowy. Miało to miejsce 14 lutego. Niektórzy badacze wskazują jeszcze na jedną postać, również kapłana Walentego, który został biskupem w Terni w Umbrii. Jako pierwszy udzielił ślubu poganinowi i chrześcijance. Nawracał pogan co było bezpośrednim powodem wydania na niego wyroku śmierci. Nierzadko też, wspomina się o św. Walentym jako patronie epileptyków, jednakże jest to kolejna postać.
Kilka ciekawostek związanych z Walentynkami
- W Japonii to kobiety w lutym wręczają prezenty swoim mężczyznom. Odwdzięczają się oni dopiero miesiąc później.
- około 3% ludzi, którzy posiadają zwierzęta, wysyłają im Walentynki
- Do Werony, a konkretnej do Julii, co roku wysyłanych jest ok. 1000 szt kartek.
- W samych Stanach Zjednoczonych sprzedaje się prawie 200 mln róż. A jeśli jesteśmy przy różach to pamiętacie, że czerwone symbolizują miłość, żółte – nieszczerość i zazdrość, białe – mam szlachetne zamiary, różowe – bardzo Cię lubię
- a jak Walentynki to i pocałunki – w czasie 1 minuty całowania spalamy 26 kalorii, a najdłuższy pocałunek trwał prawie 31 godzin.
Kilka pomysłów w Walentynki
Moją pierwszą propozycją będzie wspólny spacer. Można się wybrać do parku, na rynek czy do lasu 🙂 Kolejną częścią świętowania może być wspólna kolacja. Kolacja, którą można przygotować wspólnie we własnej kuchni. Wcześniej można kupić dobre wino i spędzić dzień razem. A po kolacji skorzystajmy z naszej wyobraźni. Może masaż? Karaoke? Długi seans filmowy? Wyznanie miłości …
Kończąc pamiętajmy, że nie ważne jak spędzimy Walentynki, ważne, aby spędzić je z osobą, z którą chcemy obchodzić święto miłości przez cały rok. Bo nie sztuką jest starać się jeden dzień, a kolejne 364 dni nie.