Warto czytać książki?

08.05. świętowali Bibliotekarze. A ich miejscem pracy jest biblioteka. W niej to z kolei znajdziemy dużo książek. Zadam Ci teraz trudne pytanie – kiedy ostatnio przeczytałeś książkę? Jaki miała tytuł? Jakiego rodzaju była to książka? Jeśli odpowiedziałeś na pierwsze pytanie nie pamiętam, to dziś przedstawię Ci 5 powodów, dla których warto czytać książki. Chcesz je poznać?

1. Rozwijasz swoją wyobraźnię

Wróć pamięcią do czasów szkolnych. Pamiętasz, ile trzeba było napisać rozprawek, wypracowań, charakterystyk… Miałeś z tego powodu problem z wymyślaniem argumentów, historii? Dlatego czytanie różnych książek pomaga nam w pobudzeniu naszej wyobraźni. Łatwiej nam dobrać odpowiednie przykłady. W związku z tym łatwiej nam się również wysławiać 🙂

2. Poszerzasz zasób słów

A teraz wróć do czasów lektur szkolnych. Czytałeś je na głos? Jeśli miałeś problem albo nie znałeś jakiegoś słowa co robiłeś? Szukałeś w słowniku (tak ja czasem szukałam znaczenia danego słowa) albo pytałeś kogoś dorosłego? A dziś Ty będąc dorosłym pomagasz innym, tłumacząc im poszczególne słowa?

3. Redukujesz poziom stresu

Czytając książki wyciszamy się. Pozwalamy naszemu sercu zwolnić. Gdy skupiasz się na czytaniu, nie myślisz o sytuacjach, które doprowadziły się do złości. Ja sama, gdy już mam dość sięgam po książki, ale nie po poradniki. W sytuacjach kryzysowych lubię książki, które nie wymagają ode mnie myślenia. Lubię, gdy historia mnie zaciekawi, tak, że zapominam o otaczającym mnie świecie. Moje typy to powieści obyczajowe, romanse czy kryminały.

4. Poprawisz koncentrację i pamięć

Książki zazwyczaj przekazują nam pewną historię. W czasie, gdy je czytamy, musimy sobie wyobrazić pewne sceny. Musimy zapamiętać, gdzie byli bohaterowie, co robili, jak się nazywają, kto kim jest. To sprawia, że nasz mózg lepiej pracuje! Czytając zmuszasz neurony do pracy, co będzie procentowało w przyszłości.

5. Unikniesz nudy

Za oknem szaro, buro i ponuro? A może czeka Cię kilkugodzinna podróż pociągiem do stolicy? Czekasz w przychodni do lekarza? Weź ze sobą książkę. Dzięki temu czas szybciej minie. A Ty skorzystasz dodatkowo na czytaniu 🙂 Tylko mi nie mów, że książki dużo ważą. Dziś mamy e-booki, a telefon masz zawsze przy sobie, prawda? Dla chcącego nic trudnego!

Czytaj!

Przeczytałeś? To teraz weź książkę, zrób ciepłą herbatę albo pyszną lemoniadę, w zależności od pogody poszukaj ciepłego koca lub wyjdź na dwór i czytaj, czytaj, czytaj. Uwierz warto czytać książki! Ostatnio moje serce skradły książki Anny Ficner-Ogonowskiej.

A Ty co ciekawego przeczytałeś ostatnio?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *