Wyprawka dla przedszkolaka

Wrzesień już za dwa tygodnie. Część dzieci z dniem 02.09 rozpocznie swoją przygodę z przedszkolem, część pójdzie do szkoły. Zawsze w tym okresie w mojej głowie pojawia się pytanie, czy ja wszystko już kupiłam dla swojej córki. Dziś przedstawię Wam, co u nas musi się znaleźć, aby wyprawka dla przedszkolaka była kompletna.

Dla przedszkolaka

Wszyscy jak tylko słyszą słowo wyprawka to myślą o rzeczach niezbędnych w przedszkolu. A ja się pytam co z rzeczami, który każdy przedszkolak powinien mieć w domu? Pomyślałaś w czym Twoje dziecko będzie chodzić do przedszkola?

Przede wszystkim postaw na wygodę dziecka. Nie kupuj, ani nie ubieraj mu do przedszkola niewygodnych ubrań. Dresy będą lepsze niż jeansy. Bluzy zapinane na zamek są lepsze niż swetry na guziki. A buty, w których dziecko dzielnie maszeruje do przedszkola, dobrze aby były na rzepy. W zimie pamiętaj o rękawiczkach z jednym palcem i wygodnej kurtce.

Miej na względzie wygodę dziecka. Warto uzupełnić szafę dziecka o jedną białą koszulę i eleganckie spodnie, bądź spódniczkę. Czasem zdarzają się uroczystości w przedszkolu i eleganckie ubranie będzie jak znalazł.

Do przedszkola

Przede wszystkim do przedszkola warto dziecku spakować ubranie na zmianę. Tak, zaraz mi powiesz “moje dziecko się nie brudzi” ok, ale… Może mu się wylać zupa, niechcący ubrudzi się podczas zajęć plastycznych. W takiej chwili jak znalazł będzie dodatkowa bluzka w szafce, czy spodnie. A wszystko to w worku na ubrania, albo małej torbie.

Kolejnym ważnym elementem są kapcie. Muszą być wygodne. Najlepiej przepuszczające powietrze. A ich najważniejszym elementem są rzepy lub gumka. Żadnych wiązanych butów.

Każdy przedszkolak musi mieć ze sobą kubek, pastę i szczoteczkę do zębów. Przedszkola, a nasze na pewno, dbają i uczą dzieci dbać o higienę jamy ustnej.

W najmłodszej grupie dzieci leżakowały, więc potrzebna też była kołderka lub kocyk i poduszeczka dla dziecka.

Można dać dziecku jeszcze chusteczki higieniczne w pudełku. Idą w dużych ilościach w przedszkolu, nie tylko do wycierania kochanych nosków.

W przedszkolu

Dziecko w przedszkolu oprócz zabawy też się uczy. Potrzebne są do tego artykuły plastyczne. Tak i w tym miejscu pojawia się różnica zdań. Bo z jednej strony warto, aby każde dziecko miało te same kredki, farbki czy klej. A z drugiej chcesz by Twoja pociecha wybrała sobie sama przybory.

U nas, na całe szczęście dla mnie, panuje zasada, że rodzice składają się na artykuły plastyczne określoną kwotę. Następnie wszystkie dzieci mają te same kredki, nie ma żadnych kłótni, a co najważniejsze wszystkie produkty mają niezbędne atesty. Każdy rodzić musi tylko dostarczyć ryzę papieru, aby dzieci miały na czym rysować.

Podręczniki. Słyszałam różne opinie. Dzieci nie powinny się uczyć z podręczników, jednak z drugiej strony jak Panie Nauczycielki mają zrealizować podstawę programową w przedszkolu jak nie z ich pomocą? U nas w przedszkolu dzieci pracują z podręcznikami. Jednak są to książki, które uczą poprzez zabawę. Akceptuję to i nie wnikam dalej.

Wyprawka dla przedszkolaka gotowa?

Czyżby to już wszystko? Nic bardziej mylnego. Jak zawsze okaże się, że o czymś zapomniałam. Nauczyciel stwierdzi, że jednak dzieci potrzebują … A Ty jako rodzic będziesz mieć obowiązek zakupić niezbędne rzeczy.

Rok przedszkolny trwa cały rok. 10 miesięcy przed nami, jeszcze więcej dni z wyzwaniem jakim jest przedszkole. Trzymam kciuki za Ciebie i siebie, aby ten rok był dobry!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *