Znasz sposób,aby być mądrą mamą?

Gdy na teście ciążowym zobaczyłaś upragnione dwie kreski co sobie pomyślałaś? Moją pierwszą reakcją był szok. Gdy nieco ochłonęłam w głowie miałam 1000 myśli jak to będzie. Jak sobie poradzę. Przecież ja się nie znam na macierzyństwie. Jak mam być mamą? Najważniejszym jednak pytaniem, na które odpowiedzi szukam już 5 lat brzmi: JAK BYĆ MĄDRĄ MAMĄ?

MAMA: kim jest?

Twoim pierwszy skojarzeniem ze słowem mama jest? … Twoja rodzicielka? Kobieta, która Cię urodziła, wychowała? A może osoba, która pokazała Ci to co dobre i złe na świecie? Kobieta, która powiedziała jak radzić sobie w trudnych sytuacjach? Dla mnie słowo mama kojarzy się z bardzo ważną osobą w życiu. To ona zawsze w dobrych i złych momentach mojego życia była i nadal jest przy mnie.

Od prawie 5 lat jestem mamą. Od prawie roku podwójną. Moim dziewczynom staram się przekazywać wartości, które wpoiła mi moja mama. Rzecz jasna, niektóre modyfikuję do obecnych czasów 🙂 Chcę być dla nich zawsze dostępna. Pragnę, aby w każdej chwili mogły przyjść do mnie, z najmniejszym problemem żeby wspólnie go rozwiązać. Marzę, aby każda z nim, przyszła do mnie i powiedziała mi o swoim pierwszym zauroczeniu. Ale przede mną wiele pracy…

Być mądrą mamą to trudna rzecz

Mądra mama to kobieta, która (moim zdaniem!) potrafi wysłuchać swojego dziecka. Kobieta, która zawsze chce pomóc i nie oczekuje nic w zamian. Mama, która zawsze stoi z boku, niezależnie od naszych wyborów, nawet a w szczególności tych złych. Mama, która nie boi się powiedzieć, że jej zdaniem robimy coś źle. Jednak czasem to właśnie pokazanie własnego zdania swoim dzieciom to bardzo trudne zadanie. Bo nie chodzi o wytykanie błędów, a powiedzenie, że to jest złe, zostawiając ostateczną decyzję dzieciom.

Jestem dorosłą kobietą. Mam lat trzydzieści kilka. Sama jestem mamą, ale mam mamę. Mam też teściową – w końcu to mama mojego męża. W trudnych dla mnie sprawach lubię się ich radzić, bo cenię bardzo ich doświadczenie życiowe. Kocham w nich to, że mimo podejmowania innych działań niż mi radziły są zawsze za mną. Gdy mam doła, albo nie wiem jak poradzić sobie z trudną sytuacją to właśnie one potrafią mnie podnieść na duchu. To jest właśnie ich mądrość. Są obok, doradzą, ale nie ocenią. Pozwolą popełnić błąd, a potem nawet przytulą.

Marzę, abym dla moich córek była mądrą mamą i kobietą, którą będą chciały naśladować. Chciałabym być mamą, o której będą mówić, że wie lepiej niż wszystkie internety. A jeśli tak będzie, to na starość, powiem, że byłam MĄDRĄ MAMĄ.

Na koniec zadaj sobie pytanie: Jaki jest Twój sposób na bycie mądrą mamą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *